Suchý vrch je nejvyšším vrcholem Bukovohorské hornatiny (součást Orlických hor). Na jejím vrcholu (995 m. n. m.) se nachází rozhledna a Kramářova chata. Na Suchý vrch se můžete dostat i autem. Doporučujeme však auto ponechat na Červenovodském sedle a udělat si krásnou cca 4km procházku. V Kramářově chatě se nachází restaurace i turistický bufet. Je zde rovněž možnost ubytování. Hned vedle chaty se nachází rozhledna, z níž se můžete kochat výhledy na pohoří Orlických hor, Králického sněžníku a Jeseníků a za dobrého počasí i Krkonoš.
Parkoviště na Suchém vrchu je ideálním výchozím bodem pro návštěvu nedaleké dělostřelecké tvrze Bouda, která je součástí pásu československého pohraničního opevnění.
Romantické skalnaté údolí Divoké Orlice je pomyslnou vstupní branou řeky do vnitrozemí Čech. Na začátku údolí je kamenný most z počátku 20. století, kam lze snadno dojet menší oklikou autem. S trochou fyzické námahy se však celkem pohodlně podél řeky lze dostat přímo z Pastvin pěšky nebo na kole. Z centra Pastvin se jedná o zhruba 30ti minutový nenáročný výlet na kole.
Po cestě na Zemskou bránu budete projíždět kolem dalších zajímavostí, jakými jsou např. Pašerácká lávka nebo Ledříčkova skála. U pěchotního srubu R – S – 54 protnete i pomyslnou linii čs. pohraničního opevnění.
Vejdova lípa je obvodem nejmohutnější památný strom ČR. Roste v Pastvinách nedaleko Klášterce nad Orlicí. Lip bylo původně více, ale dodnes se zachovala jediná. Druhá nejstarší byla zničena vichřicí v 70. letech. Oba stromy byly chráněny již ve 40. letech 20. století. Od naší restaurace a bobové dráhy k ní dojdete bez problémů pěšky nebo na kole.
Toto krásné údolí je typické pro Orlické hory. Najdete tam více než desítku originálních podhorských chalup a ucítíte tak, jak se tady kdysi žilo. K vjezdu do údolí se od areálu Na Pláži můžete dostat nejlépe na kole projížďkou okolo přehrady pod hráz, kde údolí začíná a pokračuje směrem na Studené.
Další zajímavost pastvinské přehrady i se zábavnou historkou. Most zvaný „Kraví skok“ byl převezen z prostoru, který byl zatopený přehradou. Legenda praví, že z tohoto mostu skočila kráva. Ta nejenže přežila, ale také do měsíce porodila zdravé telátko.
Mariánské poutní místo Hora Matky Boží se nachází nad městem Králíky nedaleko státní hranice s Polskem, pod Kralickým Sněžníkem. První zmínka o dnes pětitisícovém městě Králíky se váže k roku 1367. Nad městem na hoře o výšce 760 m n. m., která se dříve nazývala „Lysá Hora“, králický rodák Tobias Jan Becker, svatovítský kanovník, a později královéhradecký biskup, založil monumentální poutní komplex. Založení tohoto místa, bylo splněním slibu, který složil, když byl ještě malým chlapcem. V době třicetileté války přicházely na horu děti z Králík a okolí, tvořily procesí, modlily se a zpívaly mariánské písně. Na výlet se zde z Pastvin můžete vydat na kole, nebo si autem dojet přímo do Králíků a vyzkoušet si výstup na Horu Matky Boží podél křížové cesty pěšky.
Dělostřelecká tvrz Bouda je jedním z mnoha objektů československého opevnění, jež bylo budováno ve třicátých letech minulého století. Výstavba rozsáhlého systému opevnění představovala nedílnou součást příprav československé armády na obranu republiky. Tvrz se nachází nad obcí Těchonín ve svazích Suchého vrchu. Dostat se sem lze pěšky nebo na kole právě ze Suchého vrchu, Červenovodského sedla, případně Těchonína. V zimních měsících zde vede pravidelně udržovaná běžkařská trasa. Na horském kole je to sem z Pastvin 17 km. Vzhledem k převýšení se již jedná o středně náročnou cyklotúru.
Tvrz Hanička patřila podobně jako tvrz Bouda do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech minulého století proti tehdejšímu rozpínajícímu se Německu. Stavěna byla v letech 1936 – 38. Výstavbu řídilo Ženijní skupinové velitelství X. se sídlem v Rokytnici v Orlických horách. Stavební práce byly hotovy za 22 měsíců a náklady na výstavbu dosáhly částky 28 milionů předválečných korun. Své dívčí jméno Hanička dostala podle nedaleké osady a postavena byla jižně od kóty 985 Anenský vrch asi 7 kilometrů od Rokytnice v O.h. Podobně jako na tvrz Bouda se i sem z Pastvin dá dojet na kole. Nejkratší trasa má 17 km.
Jiráskova hřebenová cesta neboli také Cesta Aloise Jiráska je hlavní dálkovou hřebenovou cestou Orlických hor, jejíž celková délka činí 170 kilometrů. Začíná v Broumově a pokračuje přes Hronov, Náchod, údolí Metuje do Orlických hor k Novému Hrádku. Dále putuje přes Šerlich a Velkou Deštnou, Kunštátskou kapli, Anenský vrch, tvrz Hanička až k Zemské bráně a Čiháku do Mladkova, přes Suchý vrch a pak až do Litomyšle. Cesta spojuje ty nejkrásnější partie a atraktivity Orlických hor. Vyznačena byla v roce 1921. Pokud byste se chystali Jiráskovu cestu projít celou, bude se jednat o solidní vícedenní přechod/přejezd hodný zdatného turisty/cykloturisty. Nic vám však nebrání v kratších výletech po částech cesty v blízkosti pastvinské přehrady a naší bobové dráhy.
Studenecké skály se nachází na vrcholu Studený přímo nad pastvinskou přehradou. Pokud půjdete přímo od naší bobové dráhy, bude se jednat o středně náročnou pěší túru se solidním převýšením. Dojet se sem dá o něco delší trasou i na horském kole. Odměnou za náročnější výšlap vám pak budou fantastické výhledy na Orlické hory, Králický sněžník i Jeseníky.
Projekt číslo: 0461001802 – Marketingové služby Sartago byl financován Evropskou Unií – NextGenerationEU. Cílem projektu je posílení pozice značky.
© 2021
Po odeslání formuláře se vám co nejrychleji ozveme zpět
Po odeslání formuláře se vám co nejrychleji ozveme zpět