Pastvinská přehrada, skvost přírody a důležitý technický projekt, má svou historii spojenou s katastrofálními povodněmi, které sužovaly povodí Orlice v letech 1840, 1846, 1862 a 1888. Tyto přírodní katastrofy se staly podnětem pro výstavbu přehrady, jejíž cílem bylo ochrana území před povodněmi a zajištění dalších vodohospodářských funkcí.
Počátky výstavby
Projekt na výstavbu přehrady byl vypracován vodohospodářským oddělením Zemského výboru v Praze v letech 1926-1928. Již od roku 1924 se hovořilo o záměru postavit přehradu, a tak byly v tomto roce zakázány veškeré novostavby v místech určených k zatopení.
Dne 13. června 1932 byl za přítomnosti ministra veřejných prací Dr. Otakara Trnky položen základní kámen ke stavbě viaduktu přes údolí v Pastvinách. Tento symbolický okamžik znamenal začátek realizace údolní přehrady, což výrazně změnilo životy obyvatel v okolí.
Realizace stavby
Výstavba Pastvinské přehrady probíhala v letech 1933–1938 a byla svěřena firmě Ing. Miroslav Pažout. Dodávky železných konstrukcí zajistily významné společnosti jako ČKD Praha, Škodovy závody Plzeň a Křižík Praha. Obloukový železobetonový most přes přehradní nádrž postavila firma Ing. J. V. Velflík v Praze.
Během výstavby, která se odehrávala v období hospodářské krize, se kladl důraz na zaměstnání místních dělníků. Práce byla prováděna převážně ručně, s minimálním využitím techniky, což přispělo k vytvoření mnoha pracovních míst.
Technické parametry a funkce
Pastvinská přehrada, která je poslední zděnou hrází svého druhu v České republice, se vyznačuje gravitační obloukovou konstrukcí z lomového kamene. Hráz má výšku 31,3 m, šířku v koruně 6,5 m a celkovou délku koruny 192,7 m. Přehradní nádrž má objem 10 823 tis. m³.
Účelem tohoto vodního díla je nejen částečná ochrana území před povodněmi, ale také využití odtoků k výrobě elektrické energie v špičkové vodní elektrárně, zajištění minimálního zůstatkového průtoku v Divoké Orlici a poskytování vody pro rekreaci, vodní sporty a sportovní rybolov.
Přehrada Pastviny je nejen technickým zázrakem, ale i významným zdrojem vody a rekreačního vyžití pro místní obyvatele i návštěvníky. Její historie, spojená s bojem proti povodním a snahou o ochranu přírody, je důkazem toho, jak mohou lidé spojit síly pro zajištění lepší budoucnosti. Dnes je Pastvinská přehrada oblíbeným cílem pro turisty a místní obyvatele, kteří si zde užívají krásy přírody a široké spektrum aktivit.